A&O Hostel: een tijdelijk thuis
Algemeen
In Amsterdam Zuidoost werden en worden op verschillende locaties mensen die hun eigen land zijn ontvlucht opgevangen. Eén van die locaties is het A&O Hostel bij Bullewijk, waar het COA (Centraal Orgaan opvang asielzoekers) ruimte heeft om 850 mensen tijdelijk te huisvesten. Een verkenning van de locatie, haar medewerkers en bewoners.
Door: Naomi ter Bruggen
Bij aankomst valt meteen de grote hoeveelheid fietsen op. Buiten is het al een en al bedrijvigheid met bewoners die aankomen, weggaan of staan bij te praten. Bij binnenkomst in het hostel kom je in een grote ruimte terecht, met allemaal zitmogelijkheden, de receptie en borden vol informatie en flyers van organisaties en activiteiten in de buurt. Bewoners van diverse leeftijden zitten op de beschikbare plekken, aan tafels, op banken, bij de receptie, samen of alleen.
De locatie kent op dit moment een maximale bezetting met mensen met uiteenlopende achtergronden; sommigen zijn net aangekomen in Nederland en anderen zijn al vijf jaar in procedure, sommigen hebben al een vergunning en zullen uitstromen naar eigen huisvesting. Ook de achtergronden en leeftijden zijn heel divers. De oudste bewoner is 80+ en er zijn bewoners die op deze locatie zijn geboren. De diversiteit van deze locatie maakt het werken hier ook zo fijn, zeggen programmabegeleiders Bart en Laurien. Allebei zijn ze ongeveer anderhalf jaar in dienst en werkzaam bij deze locatie en dat bevalt.
Daginvulling
Bart en Laurien hebben een breed pakket taken als programmabegeleiders. Zo begeleiden zij de mensen bij binnenkomst in hoe het in Nederland gaat, wat de rechten en plichten zijn, hoe het met inburgering zit, bieden begeleiding bij huisvesting en een goede uitstroming. Ook gaan zij over algemene programma’s op de locaties die zich richten op bijvoorbeeld zelfredzaamheid, participatie en vroege integratie. Zij zorgen ook dat de meer dan honderd minderjarigen naar school gaan. De kinderen tussen zes en achttien zijn leerplichtig, zoals alle kinderen in Nederland. Voor de kinderen is er speciaal nieuwkomersonderwijs, waarna ze doorstromen naar regulier onderwijs. De daginvulling van de volwassenen hangt af van waar in de procedure zij zitten; het kan zijn werken, school/studie, taalles of vrijwilligerswerk.
“Het is een soort samenlevinkje in het klein. Heel divers qua procedures (waar mensen in het proces van asielaanvraag staan, red.) en leeftijden. Dat vind ik heel mooi. Ik heb elke keer als ik hier binnenkom, dat ik denk ja…krijg ik weer een knuffel van een kind, dat vind ik mooi. Je kan niet altijd alles doen wat je zou willen voor iemand, maar alle beetjes die je kan doen, dat is heel dankbaar”, aldus Laurien.
Zuidoost
Zuidoost heeft een groot sociaal netwerk en is zeer multicultureel. Wellicht geeft dit meer begrip voor een asielzoekerscentrum. Het sociaal draagvlak is groter. Er zijn veel instanties en organisaties die actief het COA benaderen om hulp te bieden. Ook het stadsdeel is actief en de communicatie tussen COA en stadsdeel gaat heel goed. Een voordeel van de locatie is dat het heel bereikbaar is. Dit is voor de participatie en integratie van de bewoners positief: ze kunnen makkelijk zelfstandig naar allerlei locaties en activiteiten. Wat de bewoners hier wel missen, omdat het een hostel is, is dat er geen mogelijkheden zijn om zelf te koken.
“Wat ik het leuke vind aan hier werken is dat je heel veel vrijheid krijgt bij het invullen van je functie. We hebben de Meedoen-balie light. Dat is wel een onderdeel van het COA, maar eigenlijk voor reguliere locaties (A&O Hostel is geen reguliere locatie: het is tijdelijke bewoning, red.). Zo kan je een stukje zingeving meegeven aan de bewoners en dat geeft mij veel voldoening” geeft Bart aan.
Activiteiten
Het COA werkt met diverse organisaties samen, zoals uitzendbureaus, organisaties die activiteiten aanbieden voor de kinderen, de OBA, Dokters van de Wereld, UNICEF en lokale partijen. De locatie is altijd op zoek naar vrijwilligers, met name voor de kinderactiviteiten. Recent is een taalcafé geopend, waarbij bewoners de Nederlandse taal kunnen oefenen. Ook hebben de medewerkers project De Achterkamer opgezet, waar bewoners uit de buurt en die van het AZC elkaar kunnen leren kennen via activiteiten. Op specifieke momenten in het jaar wordt kleding ingezameld. Om te weten wanneer dit is, kan je de Instagram van de locatie volgen (COA-azcAmsterdamzuidoost). Donaties op andere momenten worden niet aangenomen.